Agenda

Print Page Print Page

Send to friend

Ivica Dačić

First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Serbia

 

Ivica Dačić

Ivica Dačić, First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs. Born in 1966, Prizren. He received his BA degree from the School of Political Science, University of Belgrade. He served on the Delegation of the National Assembly of the Republic of Serbia to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. He chaired his party's Parliamentary Group in the National Assembly of the Republic of Serbia and in the Assembly of the Federal Republic of Yugoslavia. From 1992 to 2004 he was a delegate in the Chamber of Citizens of the Federal Assembly of the Federal Republic of Yugoslavia. He has been a Deputy of the National Assembly of the Republic of Serbia from 2004 to the present. He was appointed Minister of Information in the so-called transitional Government of the Republic of Serbia from October 2000 - January 2001. He became Leader of the Socialist Party of Serbia in December 2006. He was the President of the Basketball Club ‘Partizan’ Belgrade and Vice President of the Yugoslav Olympic Committee.  From July 2008 - July 2012 he was First Deputy Prime Minister and Minister of the Interior.  From July 2012 - April 2014 he was Prime Minister and Minister of the Interior.  On 27 April 2014, he was appointed First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs. He was re-appointed to the office on 11 August 2016. He was the recipient of the Best European Award in 2009.  He speaks English and Russian and is married with two children.